•  DZIEŃ  KROPKI  W  ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM  W  STANOWICACH

    Kropka … mała, niepozorna, ale jakże znacząca. Kojarzy się nam z końcem, z zamknięciem pewnego etapu, zdarzenia, z zakończeniem wypowiedzi. Jednak czy tylko taka jest jej rola ? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie i przedszkolaki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanowicach. Podjęli oni cykl różnorodnych zadań, które miały na celu rozwijanie ich kreatywności, pomysłowości, budzenie wiary we własne możliwości, ale także dobrą zabawę. Uczniowie zanim podjęli się wykonania zadań wysłuchali krótkiej pogadanki na temat książki „The Dot” Petera Reynolds`a i jej głównej bohaterki – Kropki, która zmieniła świat małej Vashti. Następnie na muzyce uczniowie uczyli się piosenki o kropce, na plastyce wykonywali kropkowane prace plastyczne, łączyli kropki tworząc swój własny obraz, na języku polskim, za pomocą Alfabetu Brail`a, szyfrowali i odszyfrowywali zagadki, zastanawiali się, gdzie na co dzień spotykamy kropki i jakie ma ona znaczenie. Pomysłów było bez liku. W tym dniu nawet pogoda włączyła się w nasze święto. Każda szyba w oknach naszych sal lekcyjnych była w kropki, a to za sprawą kropel deszczu, który w tym dniu padał od rana.

    Wszystkie zadania zaproponowane uczniom cieszyły się dużym uznaniem i zainteresowaniem, a uczniowie wykazali się dużą kreatywnością podczas ich wykonywania. Jednak w tym dniu nie tylko na lekcjach obecna była z nami KROPKA. Na szkolnych korytarzach także zaroiło się od nich. Okazało się, że pomysłowość uczniów nie ma granic. Kropki były na ich bluzach, na getrach, na sukienkach, a także na kokardach we włosach, na twarzach wielu uczniów pełniły rolę piegów. Fotobudka oraz inne gadżety w kropki przygotowane wcześniej przez uczniów klasy V i wykorzystane do pamiątkowych zdjęć z pewnością uatrakcyjniły ten wyjątkowy dzień.

    Uczniowie, ale także dyrekcja i inni nauczyciele bardzo aktywnie włączyli się w tą innowacyjną akcję, która mamy nadzieję wpisze się na stałe w harmonogram życia szkoły.

                                                                                 Joanna Dolińska